VII. „Dunán innen – Tiszán túl” döntő

Népdal I. korcsoport

Kiemelt Arany:
Kis Sulyom Énekegyüttes
Cinke lányok

Bronz:
Csalogány Népdalcsoport

Kiemelt Arany:
Paládi Attila

Arany:
Tatár Regina

Bronz:
Gonda Zsanett

Népdal II. korcsoport

Kiemelt Arany:
Takács Nagy Jázmin

Arany:
Gulyás Vivien

Ezüst:
Tatár Fruzsina

Bronz:
Baka Kamilla

Ezüst:
Hóvirág Népdalkör

Bronz:
Napsugár Hagyományörző Énekegyüttes
Gálos Luca – Nagy Viktória

Népzene I. korcsoport

Kiemelt Arany:
Szécsényi Zsófia

Arany:
Nagy Benedek

Ezüst:
Németh Csaba Levente
Délibáb Citeracsoport

Bronz:
Marozsi Milán
Maier Cseperke

Népzene II. korcsoport

Kiemelt Arany:
Takács-Nagy Jázmin

Arany:
Wéber Dorina

Ezüst:
Kolozsi Emma
Aszuszemek Citerazenekar

Bronz:
Buzitai Iskola Citerazenekar

Néptánc I. korcsoport

Kiemelt Arany:
Rekettye Táncegyüttes

Ezüst:
Kis Langallik Néptánccsoport

Arany:
Kozma János

Ezüst:
Kadlecsik Lél Bojta

Néptánc II. korcsoport

Kiemelt Arany:
Ortó Alexandra – Balázs Zoltán

Arany:
Szvák Gergő – Gyurenka Nikolett
Kozma János – Fajkusz Vanessza
Fajkusz Vanessza – Balogh Petra

Ezüst:
Saróka Eszter – Farkas Gábor
Szvák Gergő – Németh Anna
Szeleczki Ferenc – Zsédely Ádám

Bronz:
Gálos Luca – Garas Fanni
Baka Rebeka – Nagy Csomor Márton

Népmese I. korcsoport

Tündérmese Arany:
Tokaji Petra
Rácz Boróka
Deák Janka

Adoma Arany:
Sipos Tamás

Adoma Ezüst:
Molnár Dorina
Ambruzs Csenge

Hősének Arany:
Biczó András- Biczó Dénes

Népmese II. korcsoport

Arany:
Westsik Luca Anna

 

Fényképek:

http://kepek.magyarkozossegek.org/VII-Dunan-innen-Tiszan-tul-2016

http://kepek.magyarkozossegek.org/ditt_2016

Videó anyagok:
https://www.youtube.com/watch?v=SsjEYRBUQgU

https://www.youtube.com/watch?v=pt6JxNeS5IU

https://www.youtube.com/watch?v=DEPQv_CbonY

https://www.youtube.com/watch?v=2qNcbFGaFNM

https://www.youtube.com/watch?v=qESgY1HUR4w

Fő támogatóink:

Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata
Miskolci Kulturális Központ Nonprofit Kft. Miskolci Kulturális Központ Nonprofit Kft.
Művészetek Háza Művészetek Háza
BGA Bethlen Gábor Alap
Aba-Szer Fémbútor Kft. Aba-Szer Fémbútor Kft.

Tehetségkutató verseny 2016 – Versenykiírás

VII. „Dunán innen Tiszán túl” címmel Kárpát-medencei gyermek- és ifjúsági versenyt hirdet a Borsodi Magyar Közösségek Szövetsége Mente Egyesület, melynek célja a tehetségek felkarolása mellett az is, hogy a művészet és a magyarság értékeit népszerűsítse a fiatalok körében.
A verseny középpontjában a népi műfajok állnak. Négy kategóriában:

  • népmese,
  • népzene,
  • népdal,
  • néptánc

Népmese
Ebben a kategóriában nevezni lehet
a magyar népmese kincsből merített eredeti népmesével, legfeljebb 5 perc időtartammal.

Kérjük a felkészítő tanárokat arra, hogy a meseválasztásnál ne kizárólag az ú.n. adomamesékre koncentráljanak. A veretes magyar tündérmesék egy-egy epizódját, jelenetét emeljék ki, amelyek időben nem haladják túl az adomamesék időtartamát. Példaként megemlítjük pl. a Vizi Péter – Vizi Pál c. meséből   fiúk születése vagy a sárkánykaland az öreg kútnál vagy a pokolraszállás és előzményei az erdőben a banyával stb.”
Használják a Sánta harkály c. meséskönyvet vagy Benedek Elek eredeti  kiadásait, nem az átírt rövidítéseket. Más, újabb, eredeti mesegyűjtés is jó alap a munkához.
Szívesen segít, telefonon: Dr. Gyárfás Ágnes +36-20-530-91-40

Népzene
A zenészek, zenekarok hangszeres együttesek legfeljebb 5 perc időtartalmú előadással jelentkezhetnek, ahol csak saját népi hangszer használható. ( például blockflöte, elektromos hegedű, szaxofon nem)

Népdal
A kategóriában egyszemélyes és csoportos műsorszámmal lehet jelentkezni, A dal, vagy népdal csokor előadására 5 perc áll rendelkezésre. Mikrofon és egyéb kihangosító eszköz nem használható!

Néptánc
A kategóriában egyéniben, párosban vagy csoportosan lehet indulni
Az egyéni és páros néptánc esetén 4 perc, csoportoknál legfeljebb 6 perc áll rendelkezésre.
Zenei anyag hordozható eszközökön vagy élő zene használható.
Kettő korcsoportban lehet jelentkezni:

I. korcsoport: 6-tól -12 évig.

II. korcsoport: 13-tól -18 évig.

A szervezők célja, hogy a vetélkedő révén a felnövekvő gyermekek minél szélesebb körben ismerjék meg a magyar népköltészet és népzene csodálatos világát, s egy életre kötelezzék el magukat a magyarság értékei mellett.
A verseny több helyszínen zajló fordulóit áprilistól májusig szervezi meg a Borsodi Magyar Közösségek Szövetsége Mente Egyesület. Ezekről kategóriánként egy-egy versenyző juthat tovább a döntőbe.

Helyszínek:

  • Miskolc (Borsod-Abaúj-Zemplén megye)
  • Péterfalva (Kárpátalja)
  • Nagykovácsi (Budapest és Pest megye)
  • Dunaújváros ( Dunántúl)
  • Tatabánya (Dunántúl):
  • Székelyudvarhely (Erdély)
  • Székelyhíd (Erdély)
  • Rozsnyó (Felvidék)
  • Péterfalva (Kárpátalja)

Jelentkezési a borsodi előválogatóra határidő: 2016. április 22., (péntek)
Nevezési díj: nincs!
Utazási költségét a nevező állja.
Egy tanuló több versenyágban is nevezhet.

Borsod megyei elődöntő: 2016. április 30. (szombat), Miskolc, Művészetek Háza
Kárpát-medencei döntő: 2016. június 11. (szombat), Miskolc, Művészetek Háza
A versenyre a tanulót az adott régió partner-szervező, illetve Oktatási Intézmény nevezi, de egyéni nevezéseket is elfogadunk.
A Kárpát-Medencei döntő nyerteseinek jutalma könyvek, CD-k,pólók, Pannon Tenger Múzeum belépők és még sok értékes nyereményen kívül – a tavalyihoz hasonlóan – a Miskolc Tapolcai Barlangfürdőben pihenhetik ki a verseny izgalmait.

Jelentkezés feltételei: 
Csoportos nevezés esetén legfeljebb a tagok 25% tartozhat más korcsoportban, mint amelyben az együttes indulni kíván.
Egy gyermek több kategóriában is indulhat.

A tehetségkutató verseny fővédnöke: Dr. Kriza Ákos Miskolc Megyei Jogú Város Polgármestere
Díszvendég: Böjte Csaba testvér, ferences rendi szerzetes

Szervezők:
Borsodi Magyar Közösségek Szövetsége Mente Egyesület,
Miskolc Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala

Versennyel kapcsolatos tájékoztatást napközben:
+36-46-611-736
tehetsegkutato@magyarkozossegek.org

szervezes@magyarkozossegek.org

 

Hírek, információk, eredmények, korábbi eredmények megtekinthetőek : tehetsegkutato.magyarkozossegek.org

Fő támogatóink:

Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata
Miskolci Kulturális Központ Nonprofit Kft. Miskolci Kulturális Központ Nonprofit Kft.
Művészetek Háza Művészetek Háza
BGA Bethlen Gábor Alap
Aba-Szer Fémbútor Kft. Aba-Szer Fémbútor Kft.

A programváltoztatás jogát fenntartjuk!

Nagy sikerrel zárult a Dunán innen, Tiszán túl tehetségkutató verseny döntője

Nagy sikerrel zajlott le a “Dunán innen, Tiszán túl” Kárpát-medencei gyermek- és ifjúsági verseny Miskolcon. Mint ismeretes a Borsodi Magyar Közösségek Szövetsége Mente Egyesület által az idén is meghirdetett verseny példátlan összefogás eredményeként született meg, és vált az összmagyarság élő hagyományainak a seregszemléjévé 2014-ben.

 A május utolsó szombatján Miskolcon, a Művészetek Házában megrendezett döntőn népmese, néptánc, népdal kategóriákban két korcsoportban, kisiskolás kortól gimnazista korig vettek részt a gyermekek.

 

A versenyen az egész Kárpát-medence képviseltette magát, hiszen a szervező Borsod-Abaúj-Zemplén megyén kívül Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú megyéből, a Dunántúlról, Erdélyből, a Felvidékről és idén először a kárpátaljai Péterfalváról és a stuttgarti magyarok képviseletében is érkeztek gyermekek. A neves művészekből álló zsűrinek közel 400 gyermek előadását kellett értékelnie.

A szervezők célja teljesült, mert a verseny úgy segítette a magyar értékek továbbélését és a népművészet csodálatos világának népszerűsítését, hogy egyben lehetőséget adott az ifjú tehetségek bemutatkozására is.

 Eredmények:

Néptánc

I. Korcsoport

Arany minősítés: Kis Langallik Néptánc Együttes-Mezőföldi táncok-Kisbér

Ezüst minősítés: Kis Bubulyka-felkészítő tanár: Maier Reimund-Hegyközi táncok-Encs

Bronz minősítés: Kis Tamariska Tánccsoport-felkészítő tanár: Hudákné Farkas Sára-Mezőföldi játékok és táncok-Csepel

I. Korcsoport (szóló)

Arany minősítés: Kozma János és Fajkusz Vanessza-Komáromszentpéteri táncok-Kisbér

Ezüst minősítés: Fábián- Rigó Botond-felkészítő tanárok: Vadász Dániel és Rigó Ildikó-Bagi verbunk-Budapest

 

II. Korcsoport

Arany minősítés: Csikuska-felkészítő tanár: Maier Reimund-Boncidán a magyaroké-Fancsal

Ezüst minősítés: Fekete Ildikó és Éber Bálint-felkészítő tanár: Fekete Ildikó-Szilágysági táncok-Rákospalota

Bronz minősítés: Pető Fanni és Kröel Dulai Viola-felkészítő tanár: Széphalmi Tóth Judit-Oláhos és frisses-Aszód

 

Népdal:

I. Korcsoport

Arany minősítés: Henter Hanga Napsugár-felkészítő tanár: Köles Éva-Zalamenti népdalok-Csány

Ezüst minősítés: Paládi Attila-felkészítő tanár: Kokas Erzsébet-Szatmári gyermekjátékok-Péterfalva-Nagyszőllősi járás-Kárpátalja

Bronz minősítés: Forgórózsa Énekegyüttes-felkészítő tanár: Gordos Anna-Rábaközi gyermekjáték dalok-Budapest

II. Korcsoport

Arany minősítés: Turai Énektercett:-Galgamenti népdalok

Ezüst minősítés: Borbély Zsuzsanna és Járóka Renáta-Tatabánya

Bronz minősítés: Sági Dóra-felkészítő tanár: Sági Dóra-Bihari Népdalok-Budapest

 

Népzene:

I. Korcsoport

Arany minősítés: Vasvári Magor-felkészítő tanár-Bese Botond-Gyimesi furulyaszó-Göd

Ezüst minősítés: Balaton Botond: felkészítő tanár: Balaton Katalin-Gyimesi furulyaszó-Budapest

Bronz minősítés: Mokos Csongor-felkészítő tanár: Bese Botond-Nógrádi dudazene-Göd

II. Korcsoport

Arany minősítés: Berkes Péter-felkészítő tanár: Bese Botond-Palóc dudazene-Göd

Ezüst minősítés: Bálint és bandája-felkészítő tanár-Gunda Ágnes Mária-Galgamenti népzene-Püspökhatvan

Bronz minősítés: Tóth Virág Eszter és Orosz Balázs-felkészítő tanár: Orosz Gábor-Dunántúli kanász, csárdás, friss-Miskolc

 

Népmese:

Arany minősítés: Kovács Boglárka-felkészítő tanár: Urbán Katalin-Bolond Jankó-Detk

Ezüst minősítés: Imre Katalin-felkészítő tanár: Nagy Magdolna-Illok Székelyföld-Parajd

Bronz minősítés: Horváth Alexandra Csilla-felkészítő tanár: Dargainé Czeglédi Júlia- Róka meg a pacsirta-Kisgyőr

A rendezvényen fővédnöke Dr. Kriza Ákos, Miskolc Megyei Jogú Város polgármestere volt.

A zsűri tagjai: Havasréti Pál, Kurucz Réka , Bartáné Kallós Angelika, Ács Gyula, Tamáska Varga Ákos, Dr. Gyárfás Ágnes voltak.

 

Köszönöm elsősorban Dr. Kriza Ákos Miskolc Megyei Jogú Város Polgármesterének, továbbá köszönet a Mente Egyesület és a Nimród Baranta Miskolc önkénteseinek és az összes támogatónak: Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon, Művészetek Háza teljes személyzetének, Miskolci Kommunikációs Nonprofit Kft., Miskolc Polgármesteri Hivatal Kulturális Főosztály, Miskolci Turisztikai Kft., Hermann Ottó múzeum, Országos Baranta Szövetség, Magyar Vagyok Alapítvány, Hús Depó Kft, Aba-Szer Fémbútor Kft, és a támogató magánszemélyeknek. Hálás szívvel köszönöm az elődöntő szervezőinek! Köszönet a felkészítő tanároknak és Grúz Attilának a műsorvezetésért, és mindenkinek, aki hozzájárult a nagy sikerű népművészeti Kárpát-medencei seregszemlénk sikeréhez.




Vukics Ferenc bevezető gondolatai